Özgürlük duygusuna aşık, doğayla iç içe olmayı bir terapi olarak gören, ne zaman bir tatil fırsatı olsa soluğu kamplarda alanların en büyük hayallerinden biri; karavancılık! Bir yerlere yetişme telaşı olmayan, sadece bizim rotalarımıza göre şekillenen, nerede durursak orasının evimiz olduğu harika bir yolculuk türü karavanlı seyahatler… Karavanla seyahate çıkmayı planlayan ama nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için harika bir başlangıç rehberi geliyor…

“Karavan seyahatine nereden, nasıl başlanır? Yanımıza neler almamız gerekir? Yolda bizi neler bekliyor, olası tehlikeler neler?” gibi sorularınızın tüm cevapları burada! Haydi başlayalım.

Karavan Kirala

İlk maddemiz tahmin edebileceğiniz üzere elbette bir karavan sahibi olmak. Karavansız karavan tatili olmayacağına göre ilk iş kişi sayımıza ve ihtiyaçlarımıza göre bir karavan belirlemek. İlk tatiliniz için karavan satın almak yerine, kiralama işini yapan şirketlerden ihtiyaçlarınıza uygun bir karavan kiralayabilirsiniz. Eğer üç veya daha az kişi bu tatili planlıyorsanız 10 m2’lik küçük karavanlar sizin için ideal olacaktır.

Rotayı Belirle

Karavanla yolculuk her ne kadar buram buram özgürlük koksa da, ilk kez yola çıkmadan önce somut bir rota belirlemekte fayda var. Elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız gerekeceğinden rotanızı bu noktalara göre oluşturmak sizin için büyük avantaj olacak ve istenmeyen sürprizlerin önüne geçecek.

Ekipman Listesi Hazırla

Bir karavan seyahatinde birçok eşyaya ve ekipmana ihtiyacınız olacak, çünkü aslında evinizi de yanınızda taşıyorsunuz. Öncelikli olarak yanınızda mutlaka uzatma kablosu, çamaşır ipi, el feneri, söküm-takım işlemleri için alet çantası ve su hortumu bulunmalı. Karavanınızın çıkarabileceği olası arızalar için de mutlaka yedek parçaları yanınızda bulundurmalısınız. Karavanınızı bir kenara
park edip doğanın içinde geceyi geçirebileceğinizi de hesap ederek uyku tulumu, çadır, elektrik ve ateş kaynağını da yanınıza almayı unutmayın.

Önce Güvenlik

Karavan yolculuğu özgürlük hissini sonuna kadar yaşarken başınıza bir şey gelmesini asla istemeyiz. Bu yüzden tüm yolculuğunuz boyunca güvenliğinizi ön plana alın, ıssız ve pek de tekin görünmeyen lokasyonlarda konaklamamaya dikkat edin. Eğer bir kamp ateşi yakacaksanız mutlaka ateş yakmanın serbest olduğu alanlarda bunu yapın ve sonrasında iyice söndürdüğünüzden emin olmadan alanı terk etmeyin. İçi dolu ve ağır yüklü bir karavanın yolda savrulma ihtimaline karşı yolda seyrederken yüksek hızlara çıkmamaya çalışın. Mümkünse iki sürücü olarak yola çıkın, yoruldukça direksiyonu değişin. Lastik patlamalarına karşı mutlaka yanınızda bir yedek lastik veya lastik tamir aparatlarını bulundurun.

Disiplinli Ol

Karavan disiplin işidir! Özgürlük ve disiplin kavramları birbirine zıt gibi gözükse de aslında tam olarak öyle değil. Küçücük bir alanda günlerce seyahat edeceğimizi ve evimizi de beraberimizde taşıdığımızı düşünürsek disiplinli olmak sizi epey rahatlatacak. Kullanılan eşyaların yerine kaldırılması, sabah uyandıktan sonra ilk iş yatağın toplanması, mutfağın düzenli olarak temizlenmesi oldukça önem taşıyor. Aksi halde dar bir alanda her şey birbirine girmiş halde seyahat etmek durumunda kalır ve karavan içinde aradığınız hiçbir şeyi bulamazsınız.

Ağaç Gölgesine Park Et

Çadır konaklamasını tecrübe edenler bu maddenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Tüm gün güzelce keyifli bir yolculuk yaptıktan sonra, nasıl olsa akşam saatleri diye bulduğunuz ilk yere karavanınızı park ederseniz o günün sabahında tüm güneşi vücudunuzda hissederek uyanabilirsiniz ve bu da sizin için keyifli olmaz. Bu sürprizlerle karşılaşmamak için karavanınızı mutlaka bir ağaç gölgesinin altına park etmeye özen gösterin, sabahın erken saatlerinde uykunuz bölünmesin!

Elektrik ve Suyu Kontrol Et

Bir karavan yolculuğunun en çok ihtiyaç duyulan iki şeyi elektrik ve sudur, bir karavan için olmazsa olmazlardır. Karavan kamplarında veya benzin istasyonlarında karavanınızın suyunu mutlaka kontrol edin, eksikse doldurun. Ayrıca mutlaka aracınızın aküsünü de düzenli olarak kontrol edin. Aküyü tasarruflu kullanmak ve zamansızca bitmesini engellemek için eğer araç çalışmıyorsa elektrikli aletleri kullanmamaya dikkat edin. Böylece akü bitmesi sorunundan kolaylıkla kurtulmuş olursunuz.

Bisiklet Al

Özgür ruhlu insanlar kamp yaptıkları alanı iyice tanımak, gezdiği gördüğü yerlerin derinliklerine koşmak ister. Karavan bunun için her zaman size imkân tanımayabilir. Hem büyük ve ağır bir araç olması, hem de engebeli arazilerde tehlikeli olması sizi maceralardan mahrum bırakabilir. Bu yüzden eğer varsa yanınıza bir de bisiklet alın ve karavanınızın arkasına bağlayın. Aracınızı park edip eşsiz doğanın izinde bisikletinizle turlara çıkın, çok iyi hissettirecek!

Temizliğe Dikkat

Karavanlar genelde 10 ile 30 litre arasında su tanklarına sahip olurlar. Bu da bir veya iki yolcunun 1 günlük duş, bulaşık ve tuvalet ihtiyaçlarına yetecek kadar su demektir. Tabii suyunuzun seviyesini düzenli olarak kontrol etmekte ve her imkân bulunduğunda su takviyesi yapmakta çok fayda var. Uzun kilometreler boyunca su dolduracak alan bulamayacağınızı hesaba katın. Tuvaletler için ayrıca bir atık tankı da bulunan karavanlarda bu tankın temizliğine çok dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

İyi Yolculuklar!

Bir karavan yolcuğuna dair temel bilgilerin neredeyse hepsini öğrendik. Karavanda nelere dikkat etmeliyiz, yolculukta bizi ne gibi sorunlar karşılayabilir, yanımıza mutlaka almamız gereken şeyler nelerdir… Tüm bu soruların cevabını aldıysak şimdi yola koyulma planlarına başlama zamanı! Tabii bu arada kamp alanlarında konaklarken diğer karavancılar ile sosyal mesafemize de mutlaka dikkat etmeliyiz ve yanımızda kesinlikle dezenfektanlar bulunmalı.

Son olarak karavanımızla birlikte keyifle yollarda seyrederken karşı şeritten gelen karavancılara da selam vermeyi unutmayın. Birbirlerini hiç tanımayan iki karavancının, sadece ortak bir kültürden dolayı yolda birbirlerine selam vermesi bile başlı başına oldukça mutlu edici bir durum. Karavan tatilinin vereceği mutluluğu ve keyfi de siz düşünün!