Virüse karşı kişisel hijyenimize ve bağışıklık sistemimize verdiğimiz önemi elbette ruh sağlığımıza da vererek psikolojimizi de dengede tutmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bunu başarabilmek için ihtiyacımız olan şey ise; duygusal farkındalığımızdır.

Duygusal Farkındalık: Duygularımızın hem kendimiz için hem karşımızdaki için ne ifade ettiğinin farkında olmamızdır. Duygusal zeka (EQ) ile ilintilidir. “Ne için ne yapıyorum?” sorusunun cevabıdır. Duygularımızı daha iyi yönetmemize yardımcı olacak güçlü bir araç ve mutlaka geliştirmemiz gereken bir becerimizdir. Bu farkındalık; daha iyi ve daha sağlıklı kararlar verebilmemizi, ruh halimizi tanımamızı, diğer insanların duygularını kolayca anlayabilmemizi ve kendimizi tanımamızı sağlar.

Yazdığı kitaplarda duygusal zekayı konu alan Amerikalı Psikolog ve Danışman Daniel Goleman, duygusal farkındalığı/zekayı şu sözü ile tanımlamıştır: “Hakikaten, iki aklımız var: biri düşünen, öteki ise hisseden aklımızdır.”

Peki, izolasyon sürecimizde negatif düşüncelerin etkisi altında kalmadan sağlıklı ve güvenli bir şekilde günlük yaşantımızı nasıl devam ettirebiliriz? Gelin birlikte psikolojik sağlığımızı dengede tutmanın yollarını öğrenelim, sevdiklerimize öğretelim.

Stresten Uzak Duralım

Öncelikle sakin olalım, gündemde boğulmayalım, panik yapmayalım ve hastalık kaygısından olabildiğince uzak duralım. Çünkü aşırı stres, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bağışıklık sistemimizi bozup, hastalanmaya daha yatkın hale getirebiliriz.

Kendimize Günlük Rutinler Oluşturalım

Düzen yaşamımız boyunca ruh sağlığımızı korumak için gereklidir. İşte günlük birkaç rutin önerisi:

  • Evde yapabileceğimiz egzersiz programı hazırlayalım ve mutlaka düzenli olarak uygulayalım. Bunun için Evde Masa Başı Çalışanlar için Egzersizler yazısına tekrar göz atabilirsiniz.
  • Günlük en az 30 dakikalık kitap okuma seansı yapalım.
  • Kişisel bakımı es geçmeden her sabah uyandığımızda cildimizi güne hazırlayalım.
  • Bilgisayar başına oturmadan önce sadece 10 dakika sabah meditasyonu yapalım. Bunun için Yeni Başlayanlar için Meditasyon yazısına tekrar göz atabilirsiniz.

Çevrimiçi Faaliyetlerle Sosyalleşelim

Günlük hayatta yapmaktan hoşlandığımız şeyleri çevrimiçi yapmaya devam edelim. Örneğin; çevrimiçi bir konsere katılıp şarkılara eşlik edelim.

Bol Bol Gülümseyelim

Boş vakitlerimizde komik videolar izleyerek gülümseyelim ve enerjimizi yüksek tutalım.

Şikayet Etmekten Vazgeçelim

Evden çıkamadığımız ve fiziksel olarak kısıtlandığımız için şikayet etmeyelim. Krizi fırsata çevirelim.

Sağlıklı Beslenelim

Psikolojik sağlığı oldukça olumlu yönde etkileyen düzenli ve sağlıklı beslenmeyi unutmayalım.

Bulunduğumuz Ortamı Kendimize Göre İnşa Edelim

Evimizin hangi köşesinde daha fazla vakit geçiriyorsak oraya en sevdiğimiz eşyalarla yeni bir düzenleme yapalım.

Sevdiklerimizle İletişimde Kalalım

Sevdiklerimizle iletişimimizi kesmeyelim, gün içerisinde iletişimde kalalım, olumlu konulardan bahsederek birbirimizi motive edelim.

Doğru Nefes Egzersizleri Yapalım

Her gün düzenli olarak doğru nefes egzersizleri yapalım. Sonuç olarak doğru nefes egzersizi, daha sağlıklı, huzurlu, güvenli ve sevdi dolu olmamızı sağlar. Doğru nefes egzersizlerin psikolojik yararları:

  • Vücudumuzdaki toksinlerin %70’ini temizler.
  • Yaşam enerjimizi arttırır.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
  • Endişe, korku ve stres gibi negatif duygu ve düşüncüleri temizler.
  • Anı yaşamımızı sağlar.

Güneşten Faydalanalım

Havalar güzelleşiyor güneşten bol bol yararlanalım. Her sabah uyandığımızda pencereyi açıp yüzümüzü güneşe dönelim.