Boş vakitleri değerlendirmenin en iyi yolu: Tabii ki oyun oynamak!

Saatlerce keyif alarak oynadığımız oyunların tarihine baktığımızda her dilde “oyun” kendine bir karşılık bulmuştur. Tıpkı günümüzde olduğu gibi çok uzun yıllar önce de insanoğlu sosyalleşmek ve zaman geçirmek için oyun oynarlardı. Bununla ilgili ilk bulgular ise araştırmalara göre 2.500.000 yıl öncesine dayanıyor. Bu bulgulara örnek vermek gerekirse; antik çağlarda hem çocuklar hem de yetişkinler koyun ve keçilerin ön dizlerinde bulunan kemiklerle “aşık” oyunu yani günümüzdeki “beş taş” oyununu oynarlardı.

Oyun kültürü de her şey gibi eski zamanlardan günümüze sürekli yenilenerek, gelişerek ve değişerek gelmiştir. Tarihçi Huizinga’ya göre oyun oynamak öylesine, anlamsız bir eylem değildir. Hayatın bir parçası ve kültürün de temelidir. Dijitalleşen dünyamızda ise oyunlarımızı artık internet üzerinden, “online” olarak, cep telefonumuzdan, oyun konsolumuzdan veya bilgisayarımızdan oynuyoruz. Bilgisayar demişken… Dünyanın ilk bilgisayar oyununu Bill Gates ve Neil Konzen’in yarattığını biliyor muydunuz? 1981 yılında dünyaya merhaba diyen “Donkey.bas!” adlı oyunu merak edenler ve oynamak isteyenler var ise onları şöyle alalım.

Bu oyunun yayılmasıyla birlikte insanların dijital oyunlara olan ilgisi gün geçtikçe artmaya başladı ve bilgisayarların dışında oyun konsolları, mobil oyunlar, tablet oyunları da yaygınlaştı. Günümüzde artık birçok farklı oyun platformu bulunuyor. Steam gibi, Origin gibi platformlardan milyonlarca insan oyun satın alıyor ve zamanlarının çoğunu da bu oyunlarla geçiriyor. Hadi şimdi de hem biraz nostaljik oyunlara göz atarak çocukluğumuza geri dönelim, hem de yeni ve popüler olmuş oyunlara bir bakalım!

Atari Oyunları

Çoçukluğumuzun efsanesi Atari oyunlarını unutmak mümkün mü? 80’ler ve 90’ların başında doğan nesil için en güzel çocukluk anıları Atari oyunları. Saatlerce ekranın başında bazen tek bir bölümü geçmek için çabalar, bazen bir arkadaşımızı alt etmeye çalışır, bazense Atari salonunun en yüksek puan rekorunu kırmak için uğraşırdık. Tabii Atari salonlarında hemen arkamızda beliren “Bölümü
geçemiyorsan bırak ben oynayayım” diyen arkadaşı da hiçbir zaman unutmadık.

Street Fighter
İlk kez 1987’de piyasa sürülen ve tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de kasıp kavuran Street Fighter serisini hatırlamayan yoktur diye düşünüyoruz. Peki Street Fighter’ı hala internet üzerinden oynayabileceğimizi söylesek? Heyecanlandınız değil mi? Hadi, çocukluğumuza dönelim.

Super Mario Bros
Atari deyince Super Mario’yu anmadan geçmek olmaz. 1983 yılında Nintendo tarafından geliştirilen Arcade türü bölüm atlamalı oyunların en popüleri olan Super Mario Bros’ta prensesi kurtarmak için hangimiz günlerce televizyon karşısında oturmadık ki? Tekrar prensesin peşinde yollara düşelim mi?

Captain Tsubasa
Bir çizgi roman karakteri olarak hayatımıza giren ve oyunları ile zihnimize kazınıp çizgi filmleri ile gönüllerimize taht kuran bir karakter: Kaptan Tsubasa! Efsane futbol cambazı Tsubasa ile son bir maç daha yapmak ister misiniz? Hadi, takımınız sizi bekliyor!

Steam Oyunları

Oyun severlerin çok iyi tanıdığı Valve tarafından geliştirilen dijital dağıtımı platformu olan Steam, günümüzde en çok oyunu barındıran platform. Ülkemizde de oldukça popüler. Sadece son 1 haftada, Türkiye’de Steam üzerinden 8.7 PetaByte büyüklüğünde içerik indirildiğini söylersek şaşırır mısınız? Hadi şimdi de Steam’in en çok indirilen 3 oyununa göz atalım.

Counter-Strike: Global Offensive
Steam’in de yaratıcısı olan Valve tarafından geliştirilen ve dünyanın gelmiş geçmiş en çok oyunlarından biri olan Counter-Strike serisinin son oyunu Global Offensive geçtiğimiz günlerde Steam’de ücretsiz hale geldi. Hala oynanamış olanlar var ise bu linkten ücretsiz versiyonu indirip deneyebilir.

DOTA 2
Çıktığı günden bu yana tüm listelerde zirvede yer alan DOTA 2, halen Steam üzerinde en çok indirilen 2. oyun olma unvanını koruyor. Her gün, dünya çapındaki milyonlarca oyuncu ile siz de bu heyecana ortak olmak isterseniz DOTA 2’yi ücretsiz olarak Steam’den edinebilir ve hemen oyuna başlayabilirsiniz.

PUBG
Şu sıralar ülkemizde çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan Player Unknown’s Battleground, nam-ı diğer PUBG; oyunun sonunda hayatta kalmayı başarabilen sadece tek bir oyuncunun kazanabildiği aksiyon ve heyecan dolu bir oyun. PUBG’yi cep telefonlarımızdan ücretsiz olarak oynayabileceğimiz gibi, Steam üzerinden satın alarak bilgisayarda da bu heyecanı yaşayabiliriz.

PlayStation Oyunları

1994 yılında Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu PlayStation, günümüzde dört oyun konsolu ve iki taşınabilir konsol ile video oyun platformlarının lideri konumunda. Her çıkan yeni versiyonu ile o zamana dek olan tüm satış rekorlarını alt üst eden PlayStation, yakın bir zamanda 5. nesil konsolu ile karşımıza çıkacak. Hadi şimdi de efsane konsol
PlayStation’ın en çok oynanan oyunlarına bir bakalım.

Grand Theft Auto V
Dünyada toplam 20 milyona yakın satış rakamı ile tüm zamanların en çok satan oyunu Grand Theft Auto V. 2013’te yayınlanmasına rağmen hala aylık satış verilerinde en tepelerde bulunan efsane oyunu hala oynamadıysanız bugünlerde eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir tercih. Hollywood filmlerini aratmayan senaryosu ve grafikleriyle vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Call of Duty: Black OPS 3
Tüm zamanların en çok satan ikinci PlayStation oyunu ise COD: Black OPS 3. 15 milyon satış rakamı ile GTA V’in hemen arkasından gelen bu oyun efsane Call of Duty serisinin 4. oyunu. 2015 yılında Activision tarafından piyasa sürülen ve bir FPS oyunu olan COD Black OPS 3, senaryosu ile beğeni toplarken “multiplayer” deneyimi ise oyuna bambaşka bir boyut kazandırıyor.

Red Dead Redemption 2
Listemize yine bir Rockstar Games oyunu olan RDR II ile devam ediyoruz. Uzun bir bekleme süresinin ardından büyük heyecan uyandırarak satışa çıkan oyun, oyuncuların tüm beklentilerini fazlasıyla karşıladı ve gelmiş geçmiş en çok satan 3. oyun unvanını kazandı. Kendinizi 1800’lerde geçen bir “Vahşi Batı” hikayesinde bulabileceğimiz bu oyun, çocukken TRT’de izlediğimiz Clint Eastwood filmleriyle büyüyen nesil için harika duygular yaşatacak.