Boş zamanlarımızı hem eğlenceli hem de öğretici modern bir dijital medya yayını olan podcastlerle değerlendirelim! “Peki nedir bu podcast?” diyenler var ise podcast; bir seri olarak çevrimiçi mecralarda yayınlanan ses ve video dosyalarına verilen isimdir. Tıpkı bir radyo programı gibi, en temel farkı çevrimiçi olarak da yayınlanması ve istediğimiz zaman dinleyebiliyor olmamız. Yayını yapan kişinin tercihlerine de bağlı olarak, dinleyici veya izleyiciler olarak ister çevrimiçi dinleyebilir istersek de cihazımıza indirebiliriz. Bir sohbet, müzik, eğlence programının ses kaydının dijital kanallara yüklenmiş ve herkese açık erişime olmasını podcast çerçevesinde düşünülebiliriz.

Podcastler nasıl ortaya çıktı? Teknolojik bir terim olarak podcastin kelime anlamı; “canlı yayın” (İng: Broadcast) ve “pod” (kabuk, kapsül, tohum, koza gibi anlamları olan ve iPod kelimesinden gelen kısım) ikilisinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Yani canlı yayınların dondurulmuş küçük parçalar halinde depolanmasını kasteden bir sözcük türemiştir.

Apple, 2000’lerde iPod’u piyasaya sürdüğünde bu cihazı kullananlar ilk kez “Podcast” ile karşılaştılar. Yani bugünlerde herkesin bildiği ve kullandığı bir yayın biçimi olan podcastleri ilk kez Apple’ın 2000’lerde geliştirdiği iPod’lar ile gördük. Bu format ilk geliştirdiğinde hedefi Apple iPod kullanıcıları da olsa şimdi pek çok cihaz için tasarlanmış yayın programları bulunuyor. Gelin bir de podcast dinlemenin veya izlemenin avantajlarına bakalım:

  • Herhangi bir zamanda, radyo veya televizyonda olduğu gibi yayın saatine bağlı kalmadan izleme veya dinleme imkanı sağlıyor.
  • Tekrar tekrar izleyebilir veya dinleyebiliriz.
  • Ücretli veya ücretsiz abonelik sistemi sayesinde sevdiğimiz programların yeni bölümlere kolayca erişim sağlayabiliriz.
  • İnternete bağlanan herhangi bir cihaz üzerinden herkese kolayca yayın yapabilme imkanı sağlıyor.

Bu modern dijital yayınları hangi uygulamalardan dinleyebiliriz? Şimdilerde neredeyse tüm dijital yayın platformlarında bulabileceğimiz podcastler için yayın yapmanıza da olanak sağlayan en efektif birkaç mecra: Spotify, Google Podcasts, Castbox, Breaker, Himalaya… Eğer hazırsanız birbirinden eğlenceli ve bilgilendirici podcast listesine göz atalım!

Zihnimin Kıvrımları-M. Serdar Kuzuloğlu

Hayatımızın her yanını kaplayan teknoloji bizim isteğimizle mi şekilleniyor yoksa o mu bizi şekillendiriyor? Araçlarının aracı haline gelmiş insanoğlunun kendiyle yüzleşmesine dair bir ifade tutanağı. Teknoloji ve Trend Yazarı M. Serdar Kuzuloğlu’nun zihin kıvrımlarına davetlisiniz.

Nasıl Gidiyor Karantina?-Mirgün Cabas

Koronavirüs sürecinde evlerimizdeyken herkes neler yapıyor, neler düşünüyor, işlerini nasıl hallediyor? En önemlisi insanlar bu süreçte nasıl vakit geçiriyor. Eğer siz de bu soruların cevabını merak ediyorsanız Mirgün Cabas’ın sunumu ile Mert Fırat, Tolga Karaçelik, Emrah Safa Gürkan, Gaye Su Akyol gibi konuklar ile bu keyifli sohbetlere davetlisiniz.

Girişimci Muhabbeti

Girişimcilik ve teknoloji hakkında Türkçe bir podcast ile karşınızdayız. Barış Koçdur, Sami Can Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından sunulmaktadır.

Gayrisafi Fikirler

Tansel Erdem Yılmaz ve Ömer Faik Anlı’nın zihinleri kurcalayan bilimsel sorulara felsefi çerçevede yanıtlar aramaya çalıştıkları yayınlardan oluşuyor.

Açık Bilim

Genelde haftalık yayın yapan ve Kaan Öztürk, Tevfik Uyar ve Seydi Yavaş’ın bilim üzerine muhabbetlerini dinleyebileceğiniz oldukça faydalı bir podcast.

Serbest Oyun İmalatı

Oyun ve animasyon sektörlerinde yıllarca dirsek çürüten Zeynep Akçay ve Orçun Nişli çifti, evde geliştirdikleri yeni oyunları Anytown: Garage Sale Monsters üzerinden Türkiye’de bağımsız oyun geliştirmeyi her yönüyle masaya yatırıyor.

Lafın Gelişi

Popüler kültür, pek de popüler olmayan kültür, sinema, edebiyat ve bilumum hobi faaliyetleri üzerine söyleşiler, hayatın içinden hayata dair ne varsa Lafın Gelişi ile her hafta Bakırköy’den yeni bölümle dinleyicileriyle buluşuyor.

Satır Arası

Birbirini gençlik yıllarından bu yana tanıyan iki arkadaşın her ay 2 kitap okuyup, bu kitapları birlikte yorumlayarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdiği bir edebiyat yayını Satır Arası.

O Tarz Mı?

Can Bonomo, İsmail Türküsev, Bengi Apak ve Can Temiz’in birlikte sunduğu bir dert dinleme, derde çözüm üretme podcasti diyebiliriz. Oldukça keyifli bir radyo programı olan ‘O Tarz Mı?’nın büyük de bir dinleyici kitlesi var. Özellikle otobüste, metroda veya herhangi bir toplu taşımada dinlenebilecek en keyifli podcastlerden biridir.

Serial

Araştırmacı gazeteci Sarah Koenig’in hazırlayıp sunduğu, ödül üstüne ödül alan ve dünyanın en çok dinlenen podcastlerinden biri klan Serial, her sezon gerçek vakaların sır perdesini aralıyor. İlk sezondaki cinayet hikayesini ve çözümlemesini soluk soluğa dinleyeceksiniz.