Geçen hafta SAP Türkiye’de katıldığım mobilite ile ilgili seminerde dikkatimi çeken Afaria yazılımı hakkında bilgilerimi paylaşmak istedim.

Sybase Afaria bir mobil cihaz yönetim yazılımı. Büyük organizasyonlarda kullanılan akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların, şirket ağına katılmasına ve bu ağ içinde yönetilmesine yardımcı oluyor.

Ayrıca bu cihazların satınalımı, dağıtımı ve güvenliği ile ilgili konularda, Bilgi Teknolojileri departmanlarının işlerini kolaylaştırmayı amaçlandığı belirtiliyor.

Dünyadaki büyük şirketler, şirket ya da kullanıcı zimmetindeki mobil cihazları yönetmek için Afaria yazılımını kullanıyorlar.

Genel popülasyonda akıllı telefonların ve mobil cihazların artması ile birlikte bir çok çalışan, kendi cihazlarını şirketlerine getirir oldu.

Bu bizim ülkemizde de bu şekilde. Çalıştığım yerde birçok kişisel mobil cihaz mevcut.

Şirketler, kişisel mobil cihazlar üzerinde kurumsal e-posta ve diğer uygulamaların sağlıklı bir şekilde çalışması için araştırma yaptılar. Bu organizasyonlar, çalışanlar ofis dışında olduklarında da iş gücü katılımını ve verimliliği yüksek seviyede tutmak adına işleri kolaylaştırma yoluna gittiler.

Mobil ağ operatörleri ve servis sağlayıcıları, mobil cihazların yönetimi adına Afaria yazılımına yöneldiler.