İnterneti çoğunlukla bilgi edinmek, alışveriş yapmak, dizi izlemek ya da sosyalleşmek için kullanıyoruz. Gün içinde e-posta kontrolleri, WhatsApp yazışmaları, Facebook’ta gezinmek derken aslında kendimizi eğlendirmek veya bilgilendirmek için internet dehlizlerinde çok daha fazla kaynak olduğunu unutuyoruz. Hadi bugün herkesin bildiği birkaç web sitesi içinde sıkışıp kalmaktansa, internetin derinliklerine doğru bir yolculuk yapıp oldukça ilginç web sitelerinde sörf yapalım! Bu yolculuk tıpkı hiç bilmediğimiz bir ülkeyi gezmek gibi, her web sitesi yepyeni bir yüz, yepyeni bir deneyim!

Birbirinden ilginç ve eğlenceli web siteleri ile yoğun geçen bir evden çalışma gününde molalarımızı değerlendirebilir, akşam olduğunda kafamızı boşaltmak için yepyeni deneyimlere yelken açabiliriz. Oyunlardan müze gezilerine, resim çiziminden ailecek gitar çalmayı öğrenmeye kadar birçok aktivite sunan en ilginç siteleri var. Belki bu web sitelerinden bazıları hiçbir işinize yaramayacak ama eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak.

Information is Beautiful

“Bilgi güzeldir!” anlamına gelen ve isminin hakkını tam olarak veren bu web sitesi gerçek verilere dayandırılan grafikler ile bizlere dünyadaki olaylarla ilgili güzel gelişmeleri gösteriyor. Bu web sitede gezindikçe şaşkınlığımız artıyor, dünyada neler olup bittiğine dair gözümüzden kaçırdığımız bilgileri de karşımıza çıkarıyor.

Cosmic Kids Yoga

Hadi çocuklarımızla yoga yapalım! Cosmic Kids Yoga isimli YouTube kanalında Jamie isimli yoga eğitmeni diğer eğitmenlerden farklı bir tekniğe imza atıyor. Klasik yoga egzersizlerine Jamie’nin birbirinden eğlenceli hikayeleri eşlik ediyor. İşte tam bu noktada da çocukların ilgisini çekmeyi başarıyor. Miniklerimiz eğlenceli hikayeler dinlerken bir yandan da yoga yaparak bu egzersizlere erken yaşta alışabilir.

Justin Guitar

Yıllar önce aldığınız ve sadece bir ev dekoru olarak kullandığınız gitarınızın tozunu alın, derse başlıyoruz! Justin ile gitar öğreneceğiz. Gitar eğitmeni Justin, yüzlerce öğretici videosu ile gitar çalmayı sıfırdan öğretiyor. Üstelik tamamen ücretsiz olan bu web sitesini ünlü gitar virtüözleri Steve Vai, Mark Knopfler, Brian May gibi isimler de tavsiye ediyor.

No Excuse List

Evet, artık bahane kabul etmiyoruz! Hep aklınızda olan ama türlü bahaneler ile ertelediğiniz o fikri şimdi hayata geçirebilirsiniz. Nasıl mı? Noexcuselist.com sanattan yazılımı, aşçılıktan dil öğrenmeye kadar birçok konuda sizi öğretici ve doğru kaynaklara yönlendiriyor. Tek yapmanız gereken öğrenmek istediğiniz konuya tıklamak.

Met Museum

Evde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde elbette ki müzelerin birçoğu da hizmet veremiyor. Peki ya size bu müzeleri internetten de gezebileceğinizi söylesek? Metmuseum.org ile dünyanın her yerinden binlerce eseri görerek sanat dolu bir gezinti gerçekleştirebilirsiniz.

Drawspace

“Herkes çizim yapabilir!” mottosu ile karşımıza çıkan Drawspace, evde geçirdiğimiz vakitlerde ücretsiz çizim dersleri alarak kendi sanat eserlerimize yaratmamıza yardımcı oluyor.

Arts & Culture

Sanat demişken devam edelim! Google’ın Arts & Culture koleksiyonu ile indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde ünlü sanat eserlerini sanal gerçeklik teknolojisi ile evinizin duvarında nasıl duracağını deneyebilir, hatta kendi fotoğrafınızın hangi tablodaki yüzlere benzediğini bile görebilirsiniz.

A Soft Murmur

İnsanın bir parçası her zaman doğaya aittir, bu nedenle de doğaya ait sesler duymak bizi her zaman rahatlatır ve dingin kılar. Gabriel Martin’in tasarladığı bu web sitesinde yağmur, rüzgar, çimen, kuş ve kamp ateşi gibi doğal sesleri dilediğiz seviyede çalabilir, evde çalışırken huzur içinde yaptığınız işe odaklanabilirsiniz. Bu sesleri uyurken dinlemek de harika rüyalar görmenizi sağlayabilir.

Music Lab

“Ben müzikten hiç anlamam!” diyenlerin bile müzik yapmasını sağlayacak bir Google Chrome eklentisi: Music Lab. Google Chrome Music Lab ile birçok farklı enstrümanlarla ve tempolarla yaratıcı müzikler oluşturabilirsiniz, bu müzikleri kaydedebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Üstelik basit kullanımı ve kolaylığı sayesinde evdeki miniklerimiz de birer müzisyene dönüşebilir.

Bean Bean Bean

“Hem eğlenelim, hem de öğrenelim” diyorsak harika bir önerimiz var: BeanBeanBean. Bu web sitesinde eğlenceli ve ilginç bilgi sorularını yanıtlıyoruz, her soruda yeni bir bilgi öğreniyoruz. Ancak bu web sitesini faydalı kılan bir başka nokta daha var; BeanBeanBean.com üzerinden doğru cevapladığınız her soru için Covid-19’la mücadele kapsamında CDC Foundation’a bağış yapılıyor. Siz de koronavirüse karşı mücadeleye sadece bu oyunu oynayarak bile destek olabilirsiniz.

Music Map & Movie Map

Hepimizin çok sevdiği, hayatımızda büyük yer eden filmler veya müzikler elbette ki olmuştur. Peki size bu filmlerin veya müziklerin benzerlerini kolayca bulabileceğinizi söylesek? Spotify haftalık keşif listemizde veya Netflix önerilerinde aradığımızı bulamıyorsak bu web siteleri tam sizin ihtiyacınız için tasarlandı. Beğendiğiniz bir filmi yazın, Movie Map beğendiğiniz filme benzer onlarca filmi önünüze sersin.

Instant Watcher

Dizi ve film içeriklerini keşfetmek için bir başka öneri daha: Instant Watcher. Film ve dizi platformlarında dakikalarca vakit geçirip içinize sinen bir seçenek bulamıyorsanız bu siteye göz atmanızı öneririz. Oldukça geniş filtreleme seçeneklerine sahip Instant Watcher sayesinde tam olarak beğenilerinize hitap eden filmleri saniyeler içinde keşfedebilir, diğer platformlarda içinize sinen bir film bulmak için geçirdiğiniz süreyi bertaraf edebilirsiniz.

Movie Music Quiz

Filmleri izledik, müzikleri dinledik… Peki ne kadarını hatırlıyoruz? Gördüklerimizi ve duyduklarımızı hafızamızda tutabiliyor muyuz? Movie Music Quiz’e girin ve seçeneklerinizi belirleyin. Dilediğiniz film kategorilerini seçin çalan müziklerin hangi filme ait olduğunu tahmin etmeye çalışın. Bakalım izlediğiniz filmlerin müziklerini ne kadar hatırlıyorsunuz?

GeoGuessr

Coğrafya severler ve genel kültür tutkunları için muhteşem bir oyun sitesi. Haydi nerede olduğunu tahmin et! Google Street View görüntülerini baz alarak mekanları tahmin etmenizi isteyen oyun. Kaybolmaya ve nerede olduğunuzu tahmin etmeye hazırsanız, haydi başlayalım.

Radio Garden

Ülkemizdeki ve dünyadaki neredeyse tüm radyoları canlı dinlemek ister misiniz? Birçok kültürden birçok müzik türü sadece bir tık uzağınızda. Haydi, hangi ülkede ya da şehirde olmak istiyorsan, oraya git ve müziğini dinlemeye başla.