Xerox, bilgisayar ve internet üzerinde görsel aramaya yenilikler getiren, görselden benzeri görsellere ulaşmayı sağlayan bir buluş gerçekleştirdi.

Xerox. görsel aramaya yeni bir boyut getirecek buluşunun beta sürümünü, Open Xerox adlı sitesi üzerinden ilgili kişi ve kuruluşların incelemesine sundu. Xerox’un görsel arama problemlerini ortadan kaldırmak, bilgisayar ve internette daha hızlı ve kolay görsel bulmak için geliştirdiği bu buluş, halihazırda kullanılan görsel arama işlemlerine yeni bir yaklaşım getiriyor.

Görselin görüntüsünden benzeri görsellere ulaşmayı sağlayan bu buluşun ticari sürümünden önceki beta versiyonu, https://imagesearch.services.open.xerox.com/ isimli site üzerinden denenebiliyor. Sitede buluşu inceleyen kullanıcıların yapacağı yorumlar ışığında beta versiyondaki muhtemel eksiklikler giderilecek ve buluş nihai haline getirilecek.

Derinlemesine Arama İşlemi

Xerox Avrupa Araştırma Merkezi’nde geliştirilen bu yeni teknoloji, çoğunlukla kullanılan metin üzerinden görsel arama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. “Benzer Görsel Arama” teknolojisi, görsel URL’leri ve kategorik olarak gruplanmıs görseller üzerinden arama yapılmasını sağlıyor. Örneğin Google’un görsel arama kutucuğuna bir firmanın logosu yüklendiğinde, Google arama motoru o firmanın logosunun aynısını ve türevlerini ekrana getiriyor.

Xerox’un buluşu ise aranan resmin bir logo olduğunu anlıyor; yüklenen logonun tipi, üst rengi, zemin rengi, fontu gibi değişkenlere bakarak benzeri yüzlerce farklı markanın logosunu ekrana getiriyor. Bulunan sonuçlardan herhangi birinin üzerine tıklandığında ise sonradan tıklanan görselin benzerlerinin bulunmasına doğru, arama işlemi derinlemesine devam ediyor.

Akıllı Algoritma Teknolojisi

“Benzer Görsel Arama” teknolojisinde, benzerleri bulunmak istenen görselin URL’si (görselin üzerine sağ tıklayıp “copy image address” – görselin adresini kopyala işlemi yapıldığında, görselin URL’si oluşturulabiliyor) ilgili kutucuğa yapıştırılıp, görseli bul dendiğinde, o görsele benzer tüm görseller bulunuyor.

Örneğin bir ağaç görselinin URL’si ile arama yapıldığında, o ağaca benzer tüm ağaçlar bulunuyor. Akıllı bir algoritmaya sahip olan bu teknoloji, arama yapılmak istenen resmin üzerindeki renklere, türüne, arka fonuna ve onun ne resmi olduğuna dair ipuçlarına bakarak benzeri diğer resimleri buluyor. Akıllı algoritma yüklenen bir resmin örneğin manzara, kumsal, hayvan, ağaç, insan, eşya, meyve resmi olduğunu anlıyor.

Henüz Geliştirilme Aşamasında

Geliştirilme aşamasında olan bu yeni teknoloji, resmin her bir noktasından farklı ipuçları topladığı için karışık kompozisyonlu resimlerde, farklı sonuçlar verebiliyor. Birden fazla objeye, renge ve farklı arka fonlara sahip.

İki Saniyede 5 Milyon Görsel

Bu teknoloji ile standart bir masaüstü bilgisayar üzerinden 5 milyondan fazla görsel, bir iki saniye içinde aranabiliyor. Benzer görsel arama işlemleri, istenirse internet üzerinde istenirse kendi bilgisayarınızdaki özel resim arşivinizde yapılabiliyor.

Benzer Görsel Arama buluşu, geniş fotoğraf arşivleri, kişisel bilgisayarlardaki fotoğraf koleksiyonları gibi görsel tabanlı resim havuzlarında, görsel sorgulama yapma imkanı veriyor. Xerox bilim adamları, teknolojinin milyonlarca görseli gerçek zamanlı arama imkanı sunacak bulut (cloud) tabanlı versiyonu için de çalışmalarını sürdürüyor.

Digital Age