– M.Ö. 3000 civarında Mısır‘da, Hiyeroglif adı verilen; insan, hayvan, eşya şekilleri ve bazı sembollerden oluşan yazı sistemi bulundu.

– M.Ö. 1300 civarında Mezopotamya‘da, ilk Alfabe kullanıldı.

– M.S. 1045 Mısırlılar tarafından bulunan Papirüs adlı kâğıt geliştirildi. Çin’de ilk kez Pi Cheng, matbaa harflerini icat edip kitap bastı. Daha sonraları 1645 Avrupa’da Guttenberg, Matbaa Makinesini icat etti.

– 1820’de Danimarkalı Oersted, Elektromanyetik Akımı keşfetti. Böylece günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının temel çalışma prensipleri doğdu.

– 1826’da Fransız Niepce, Fotoğrafı buldu.

– 1936’da İngiliz Cooke ve arkadaşı elektrikli Telgrafı icat ettiler.

– 1843’te Amerikalı Mors, Mors Alfabesini icat etti.

– 1867’de Amerikalı Sholes, Daktilo makinesini icat etti. Bu, yazıyla iletişimde devrim yarattı.

– 1876’da Amerika’da İskoçya asıllı Bell, elektrik telleri üzerinden ilk insan sesini iletmeyi başarmış ve bu alete Telefon adı verildi. Bu buluş, modern iletişimin başlangıcı sayıldı.

– 1877’de Amerikalı Edison, FonoGraf denilen ve ses kaydetmeye yarayan ilk aleti icat etti.

– 1894 de Fransız Limuere Kardeşler ilk Sinema makinesini icat ettiler. Böylece görüntünün kayıt edilmesi, saklanması ve yeniden gösterilmesi olanaklı hale geldi.

– 1896’da İtalyan Marconi, ilk mors alfabesiyle yaptığı Radyo yayınını başardı. 1907’de ise Kanadalı Fessenden, insan sesiyle ilk radyo yayınını yaptı.

– 1922’de Alman Korn, elektrik tellerinden fotoğraf gönderebilen ilk Fax Makinesini icat etti.

– 1926’da İskoçyalı Baird, insan yüzünün görüntüsünü radyo dalgalarıyla çok uzaklara gönderebilen Televizyonu icat etti.

– 1938 de Amerikalı Carlson, Fotokopi cihazını icat etti.

– 1946’da Amerikalı Eckert ve arkadaşı Mauchly, askeri amaçlı hesaplar yapmak için ENIAC adını verdikleri dünyanın ilk bilgisayarını icat ettiler. ENIAC günümüzde kullanılan modern bilgisayarların babası sayılıyor.

– 1962’da Amerikalılar tarafından dünyanın ilk iletişim uydusu olan TELSTAR uzaya fırlatıldı.

– 1970’li yıllarda Amerika’da üniversiteler arası bilgi iletişiminde kullanılmak üzere ARPA denilen yeni bir iletişim sistemi gerçekleştirildi. Aynı yıllarda IBM şirketi bilgi depolamada ve bunun farklı makinelerde kullanılmasını sağlayan ve Floppy denilen disketleri icat etti.

– 1981 ‘de IBM, ilk kişisel bilgisayar denilen ve bugün iletişimde devrim sayılan ve PC adını verdiği bilgisayarı üretmeye başladı.

– 1982’de Hollandalı Philips ve Japon Sony şirketleri Compact Disk (CD) denilen aleti ürettiler.

– 1983’te Amerikalı Microsoft firması, Windows adını verdiği yazılım sistemini icat etti.

– 1985’te Amerika’da kullanılan ARPA iletişim sisteminin adı, “bilgi otobanı” anlamına gelen INTERNET olarak değiştirildi.

– 1990’da WWW (world wide web) icat edildi.

– 1997’de Messenger piyasaya çıktı. Aynı yıl Sixdegrees.com ile üyeler kendi profillerini yaratıp arkadaşlarını listeleyebildi. 2003’te MySpace ve 2004’te Facebook hizmete girdi. 2 yıl sonra 2006’da Twitter hizmete geçti.

Bilişim Dergisi