Günümüz teknolojisi ile artık sıradan akıllı telefonlarla bile harika fotoğraflar çekmek mümkün. Bu sayede hepimizin elinde aslında birer profesyonel fotoğraf makinesi var diyebiliriz. Hal böyle olunca fotoğraf çekme alışkanlıklarımız da çok değişti, artık istediğimiz her an cebimizden çıkardığımız fotoğraf makinemiz ile zamanı durduruyor, anılar biriktirebiliyoruz. Bazen çok sevdiğimiz bir manzara, bazen bir sokak kedisi, bazen rengârenk bir tatil kasabası evi… Tüm bunları çekmeyi çok seviyoruz. Tabii bu fotoğraflarımızı sosyal medya hesaplarımızda takipçilerimizle paylaşmadan önce de düzenleme ihtiyacı duyuyoruz.

Sosyal medyada paylaşacağınız fotoğraflarınızı daha dikkat çekici ve daha estetik hale getirebileceğiniz birkaç uygulama var. Bu uygulamalar ile çektiğiniz fotoğrafları profesyonel bir şekilde rötuşlayabilir, ince ayarlarını yapabilir ve hazır filtreler ile renklendirebilirsiniz.

VSCO

Tüm dünyada en çok indirilen ve kullanılan fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan VSCO, kullanım kolaylığı ile ön plana çıkıyor. Profesyonel fotoğrafçıların da sıkça kullandığı VSCO’nun doğal görünümlü filtreleri ile fotoğraflarınıza oldukça estetik bir hava katabilirsiniz. Üstelik VSCO telefonunuzun kamerasına ulaşarak ham (raw) fotoğraflar da çekmenize ve düzenlemenize imkan sağlıyor.

Snapseed

Google tarafından geliştirilen profesyonel mobil fotoğraf düzenleyici Snapseed fotoğraflarda keskinliği ve canlılığı artırmak veya azaltmak için filtreler sunuyor. Düzeltme fırçası, süsleme filtresi ve parlaklık filtreleri yanı sıra yaratıcı fotoğraf çerçeveleri, dokular ve aydınlatma efektleri de bulunduran Snapseed ile yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz.

Afterlight 2

Filtre çeşitliliği ve gerçek 35mm filmler kullanılarak oluşturulan ışık efektleri ile ön plana çıkan Afterlight 2 uygulaması bu özellikleri ile kullanıcıları büyülüyor. Ayrıca düzenlediğiniz fotoğraflara çerçeveler ekleyebilir ve dokularını da düzeltebilirsiniz.

Polarr

Siz de fotoğrafta ayrıntılara ve detaylara çok önem verenlerden misiniz? Öyleyse Polarr’ı mutlaka denemenizi öneriyoruz. Profesyonel ve ayrıntıları seven kullanıcılar için harika bir uygulama olan Polarr ile fotoğrafınızın en küçük detaylarını düzenleyebilir, renklerden dokuya kadar fotoğrafa dair tüm öğelerin kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.

Huji Cam

Nostalji aşıklarının en sevdiği fotoğraf düzenleme uygulamalarının başında Huji Cam geliyor. Çünkü Huji Cam cep telefonunuzu bir polaroid makineye dönüştürüyor ve çocukluğumuzda aşina olduğumuz o harika polaroid efektlerini fotoğraflarımıza uyguluyor. Oldukça basit bir arayüze sahip olan Huji Cam ile sanki 90’lı yıllardaymışız gibi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Hypocam

Sade ve şık arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlayan Hypocam siyah beyaz fotoğraf çekmeyi sevenler için oldukça ideal bir uygulama. Dahili kamera ile birlikte de çalışabilen Hypocam ile siyah-beyaz fotoğraflarınıza birçok farklı tonda filtre uygulayabilir ve bunları Hypocam’in sosyal ağıyla uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme uygulaması olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sosyal ağ olan Hypocam bu yönüyle rakiplerinden ayrılıyor.

Instasize

Instasize’ın 80’den fazla fotoğrafçıdan ilham alan filtreleri ile, ulaşmak istediğiniz fotoğrafa uyacak bir filtreyi mutlaka bulacaksınız. Ayrıca düzenleme araçları sayesinde fotoğrafı ne ile çektiğinizden bağımsız olarak oldukça profesyonel görünümler de elde edebilirsiniz. Kolaj şablonları ve birbirinden güzel yazı tipleriyle de fotoğrafınıza şık dokunuşlar katabilirsiniz.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express en iyi fotoğraf uygulamaları arasında bir klasik olarak yerini alıyor. Kesme, kırpma, döndürme, renk ayarlarını değiştirme, filtreleme gibi temel Photoshop özelliklerini barındıran bu uygulama sayesinde dijital makinelerden çıkmış gibi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Unfold

Instagram’da özellikle hikayeler kısmını aktif kullananların çok seveceği bir uygulama olan Unfold’un hikaye şablonları ile fotoğraflarınızı kolaj yapabilir, birbirinden güzel çerçeveler ekleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızın üzerine yazacağınız yazılar ve yerleştireceğiniz ikonlar ile daha havalı bir görüntü de elde edebilirsiniz.

LightX

Fotoğraf düzenlemenin yanında sanatsal fotoğraflar oluşturma imkanı da sunan LightX, fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında bu yönüyle ön plana çıkıyor. LightX ile fotoğraflarınızın arka planını kolayca silebilir ve fotoğraflarınızı bambaşka bir hale çevirebilirsiniz.

Sadece fotoğrafçılar için değil, video tutkunları için de uygulamalar var! Akıllı telefonunuzla çektiğiniz videoları eğlenceli hale getirebileceğiniz veya bir profesyonel gibi düzenleyebileceğiniz birkaç uygulama:

VHS CAM

Yine nostalji tutkunlarının bayılacağı bir uygulama olan VHS CAM ile tıpkı 80’lerde ve 90’larda kullanılan VHS kasetlere kayıt yapan kameraların görüntülerine benzer videolar çekebilirsiniz. Bir düzenleme uygulamasından ziyade eski video kasetlerin simülatörü olan bu uygulamada birkaç farklı retro efekt ile videolarınızı zenginleştirebilirsiniz.

QUIK

Aksiyon kamerası dünyasının en bilinen markalarından GoPro’nun ürettiği QUIK uygulaması ile sadece GoPro görüntülerinizi değil, telefonunuzla çektiğiniz tüm videoları düzenleyebilirsiniz. Telefonunuz ile kolayca videolarınızı kurgulayabileceğiniz bu uygulamada ayrıca dilerseniz videolarınıza müzik ekleyebilir, fotoğraflarınızla slayt gösterileri de oluşturabilirsiniz.

KineMaster

Profesyonel bir şekilde video çekmek isteyenlerin tercih ettiği KineMaster telefonunuzla video çekerken tüm kontrolü size bırakıyor. Renk dengesi, kayıt sesi miktarı, hız kontrolü ve özel efektler gibi birçok özelliği içinde barındıran KineMaster katmanlı çalışma sistemi ile birçok video ve efekti aynı anda kullanmanızı sağlıyor.