İlginç ve Eğlenceli Web Siteleri başlıklı derlemeden sonra seriyi birbirinden eğlenceli ve ilginç yeni web siteleri ile devam ettirelim. Yoğun gündemden, yorucu günlerden uzaklaşmak ve gün içinde molalarınızı keyifli bir şekilde değerlendirebilmeniz için daha önce hiç duymadığınız, ama duysaydınız çok seveceğiniz web sitelerini derliyoruz bu kez.

Gün içinde herkesin ziyaret ettiği belli başlı web sitelerden, uygulamalardan sıkıldıysanız ve internette biraz yenilik arıyorsanız bu liste tam size göre. Gün boyunca mail, Facebook, YouTube, haberler ve alışveriş siteleri arasında mekik dokuyanlar bu web siteleri ile yeni denizlere yelken açabilir. Listedeki web siteleri ile coğrafya bilgimizi geliştireceğiz, dünya kültürlerini tanıyacağız, hatta DJ’lik bile yapacağız! Haydi başlayalım.

pointerpointer.com

Tam anlamıyla “absürt” olarak tarif edebileceğimiz bir web sitesi. Boş ekran üzerinde fare imlecinizi herhangi bir alana götürüp tıklıyorsunuz ve bu web sitesi bize internetten bulduğu fotoğraflar ile imlecinizin yerini işaret ediyor.

mynoise.net

Kalabalık bir ortamda işe odaklanmanız gerekiyorsa bu web sitesi çok işinize yarayacak. Kulaklıklarınızı takın, birçok farklı ortamdan alınmış doğal seslerden istediğinizi açın ve konsantrasyonunuzu sağlayın! Bebekler içinde anne karnında duyulan sesleri bile burada deneyimlemeniz mümkün.

draw.io

Özellikle çalışırken ihtiyacınız olabilecek diyagramları kolayca çizmenizi sağlayan bir web sitesi. Hatta sadece çalışırken de değil, kafanızdaki karmaşık düşünceleri bir şemada toparlamak adına da kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir site olan draw.io’da oluşturabileceğiniz diyagramları arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

gutenberg.org

Telif süresi geçmiş ve kamu malı haline gelmiş yaklaşık 60.000 kitabı ücretsiz olarak bulabileceğiniz harika bir kütüphane. “En iyi 100 kitap” listesine göz atarak henüz okumadığınız klasikler var ise e-kitap formatında tamamen ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.

librivox.org

Sesli kitap dinlemeyi sever misiniz? Öyleyse bu web sitesi tam size göre. Çünkü Librivox on binlerce sesli kitabı bulabileceğiniz çok büyük bir dijital kütüphane. Üstelik ücretsiz, üye olmanıza bile gerek kalmadan kitapları dinleyebilirsiniz.

outline.com

İnternet üzerinde bir şeyler okurken web sitenin karmaşıklığı nedeniyle içeriğe dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız outline.com sizin için biçilmiş kaftan. Okumak istediğiniz makalenin linkini kopyalayın ve bu web sitesine yapıştırın, Outline sayfanın görünümünü sizin için sadeleştirsin ve çok daha kolay bir şekilde odaklanın!

thistothat.com

Sıradaki web sitemiz aslında hepinizin ihtiyacı olabilecek bir konsept üzerine kurulmuş. Thistothat.com, iki farklı maddeyi nasıl birbirine yapıştırabileceğinizi anlatan harika bir web sitesi. Örneğin; seramik üzerine cam yapıştırmak istiyorsanız, thistothat.com’a sorun ve size en doğru yolu göstersin.

howmanypeopleareinspacerightnow.com

İsmi uzun, içeriği oldukça basit olan bu web sitesi adından da anlaşılabileceği gibi uzayda şu anda toplam kaç kişinin olduğunu gösteriyor. Uzay meraklısı iseniz ilginizi çekecek. Şu anda uzayda bulunan kişilerin kim olduklarını, kaç gündür uzayda olduklarını öğrenebilirsiniz.

haveibeenpwned.com

“Hiç hacklendim mi acaba?” diye merak ediyorsanız bu web sitesi sorunuza cevap verecek. Web sitesine girerek mail adresinizi yazıyorsunuz ve bu mail adresi ile üye olduğunuz herhangi bir sitenin zaman içinde hacklenip hacklenmediğini öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak kontrol edip gerekiyorsa şifrelerinizi değiştirmekte fayda var.

temp-mail.org

Eğer siz de her üye olduğunuz siteye mail adresinizi vermekten çekinenlerdenseniz geçici bir e-posta adresi çok işinizi görecek. Bu web sitesi ile o an size özel oluşturulmuş geçici bir e-posta sahibi olabilir, üye olmak istediğiniz mecralarda kullandıktan sonra sekmenizi kapatarak e-posta hesabından tamamen kurtulabilirsiniz.

rave.dj

Hadi DJ’lik yapalım! YouTube ve Spotify’daki müzikleri bir DJ gibi miksleyebileceğiniz bu web sitesi ile DJ’lik hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.