Nature Publishing Group tarafından yayımlanan açık erişimli hakemli dergi Scientific Reports’ta yer alan bir araştırma, beyaz balinaların da tıpkı insanlar gibi akrabalık bağlarının ötesine geçen sosyal bağlar kurduğunu ortaya koydu.

Bulgulara Arktik’ten Alaska’ya, Kanada’dan Rusya ve Norveç’e kadar 10 ayrı bölgedeki beyaz balinaların (Delphinapterus leucas) karmaşık ilişkilerini inceleyen bilim insanları, sürü halinde yaşamayı seven, gelişmiş vokal repertuvara sahip bu deniz memelilerinin karmaşık topluluklar oluşturduğunu gördü.

Bulgular, beyaz balinaların oluşturduğu toplulukların; akraba olan ve olmayan insanlar arasındaki sosyal ağlarla, destek yapılarıyla ve işbirliği içeren diğer topluluk biçimleriyle benzerlikler gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, beyaz balinalar sadece aynı anneden gelen yakın akrabalarıyla değil, daha uzak akrabaları ve yabancı bireylerle de sıklıkla etkileşime giriyor. Beyaz balinalar; anne-yavru çiftleri, yetişkin erkek grupları, farklı yaştaki bireyleri kapsayan gruplar ve geniş sürüler şeklinde farklı grup tipleri oluşturuyor. Üstelik bu canlılar, her grupta, o grubun dinamiğine uygun düşecek şekilde farklı davranışlar sergiliyor.

Araştırmanın başyazarı olan Prof. Dr. Greg O’Corry-Crowe’a göre bu; neden bazı türlerin sosyal olduğu, bireylerin grup üyelerinden nasıl öğrendiği ve hayvan kültürlerinin nasıl ortaya çıktığına dair anlayışımızı geliştirecek bir bulgu.