Yakın bir geçmişe kadar sadece bir bilim kurgu hikâyesi öğesi gibi duran robot süpürgeler artık birçok evin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda.

1996’da James Dizon’ın tohumlarını attığı otonom çalışan bir süpürge fikri, 2002 yılında ABD menşeli iRobot’un ilk robot süpürge modelini satışa çıkarmasıyla gerçeğe dönüştü. 2010’da lazer bazlı haritalama ve 2015’te kamera bazlı haritalama özellikleri, bu aletleri çok daha cazip hale getirdi. 2017 yılına geldiğimize ise robot süpürgeler tüm elektrikli süpürge pazarının %23’üne ulaşmıştı bile.

Gelin ülkemizde de popülaritesi son dönemde artan robot süpürgelerin avantajlarına ve dezavantajlarına yakından bakalım ve bir robot süpürge almaya karar verirsek göz önünde bulundurmamız gereken faktörleri hatırlayalım.

Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Robot süpürgeler, manuel bir yönlendirme olmadan, sadece otonom olarak çalışabilecek şekilde tasarlanmış süpürgelerdir. İlk modelleri uzaktan kumandayla bir insan kontrolüne ihtiyaç duymuş olsa da bugünkü modeller gelişmiş haritalama yetenekleri sayesinde evlerimizin her yerini sessiz bir biçimde temizleyebiliyor. Üstelik yine haritalama özellikleri sayesinde sadece belli odaları temizledikten sonra istasyon adı verilen şarj noktasına dönebiliyor. Wi-Fi ağımıza da bağlanabildikleri için robot süpürgelerimizi çalıştırmak için evde bulunmamız dahi gerekmiyor. Bu cihazları akıllı telefonlarımız vasıtasıyla pratik bir şekilde kontrol edebiliyoruz.

Robot Süpürgenin Avantajları

Robot süpürgelerin son dönemde bu kadar popüler olmasının altında tabii ki getirdikleri önemli avantajlar yatıyor:

Zaman tasarrufu: Robot süpürge kullandığımızda evimizi süpürme işini tamamen otonom çalışan bir cihaza delege etmiş oluyoruz ve böylece ev süpürmeye hiç zaman harcamamız gerekmiyor.

Sağlık: Robot süpürgenin tamamen kendi kendine çalışabilmesi, temizleme işlemini çok sık yapabilmemize imkân tanıyor. Bu sayede zeminde, halıda ya da evin diğer bölümlerinde biriken ve alerjik bünyeler için ciddi risk yaratan tozları solumak zorunda kalmıyoruz.

Uzaktan programlama: Temizliği biz değil bir yardımcımız yaptığında bile yerler süpürülürken kendi işimize konsantre olmamız kolay değil. Robot süpürgelerin akıllı telefon vasıtasıyla harekete geçirilebilmesi, temizliği biz evde değilken de yapabilmelerini sağlıyor. Böylece evde geçirdiğimiz sürede o an yaptığımız işe odaklanabiliyoruz.

Evcil hayvan dostu: Özellikle kedi ya da köpeklerin yaşadığı evlerde tüyler, ister istemez normal hayatımızın bir parçası. Neyse ki birçok evcil hayvan sahibi robot süpürgelerini günde iki kez çalışmaya programlıyor ve böylece evlerinde hiç tüy birikmemiş oluyor.

Zor noktalara ulaşım: Robot süpürgeler küçük ve ince cihazlar oldukları için koltukların altı gibi birçok zor noktaya kolayca ulaşabiliyor. Bu sayede temizlik yaparken kanepe kaldırmak zorunda kalmıyoruz.

Sessiz çalışmaları: Robot süpürgelerin en büyük avantajlarından biri de elektrikli süpürgelere kıyasla çok daha sessiz çalışabilmeleri. Özellikle son dönemde çıkan gelişmiş modeller o kadar sessiz ki robot süpürgemizi çalıştırıp çalıştırmadığımızı unutup sık sık kontrol etmek zorunda bile kalabiliyoruz!

Temizliği eğlenceye dönüştürmeleri: Bu maddemiz özellikle çocuklu aileler için. Çocuklarımız genelde robot süpürgelere bayılıyor ve böylece temizliğin bir parçası olmaya can atıyorlar. Robot süpürgemiz yerleri temizlerken çocuklarımızın eline de ufak bir toz bezi vererek hem eğlenmelerini hem de temizlik alışkanlığı kazanmalarını sağlayabiliyoruz.

Robot Süpürgenin Dezavantajları

Sayısız avantaja rağmen robot süpürgelerin bazı dezavantajları da var. Sürekli gelişen teknoloji bu sorunların bir bölümünü çözmenin eşiğinde olsa da bir robot süpürgeden beklentilerimizi doğru ayarlayabilmek için bu dezavantajları bilmemiz gerekiyor.

Tüm temizliği yapamazlar: Robot süpürge kullanmak temizliğin tamamını otomatik bir hale getirmeye yetmiyor. Yerleri silmek, merdiven ya da kapı eşiği gibi noktaları temizlemek ve robot süpürgenin ulaşamadığı tüm noktaları süpürmek hâlâ bizim işimiz.

Her model her yeri temizleyemez: Bazı robot süpürge modelleri evimizin bazı köşelerine girmekte zorlanıyor. Bazıları çok kalın oldukları için yatak ve koltuk altlarına girip bu noktaları temizleyemiyor. Bazı robot süpürgeler ise en ufak yükseltileri bile aşamayabiliyor.

Çöp hazneleri daha küçük: Boyutlarıyla doğru orantılı olarak robot süpürgelerin çöp hazneleri de çok küçük. Bu yüzden süpürgemizin haznesini sık sık değiştirmek zorunda kalıyoruz.

İdeal sonuçlar için ideal koşullar gerekiyor: Bir robot süpürgenin tam performansla çalışabilmesi için ideal koşulları yaratmamız gerekiyor. Mesela çocuklarımızın ufak oyuncakları ya da yere atılmış bir çorap robotun içine sıkışabileceğinden bu tip eşyaları temizlikten önce kaldırmamız lazım. Ayrıca robotumuz kabloların üzerinden geçemeyeceğinden televizyon, bilgisayar vb. aletlerimizin elektrik/şarj kablolarını da kaldırmalıyız.

Temizlik uzun sürüyor: Bir robot süpürgenin tüm evi temizlemesi, elektrikli süpürgeye kıyasla çok daha uzun bir zaman alıyor. Bir başka deyişle misafirimizin geleceğini kısa süre öncesinde öğrendiğimizde ya da yere dökülen bir nesneyi hemen temizlememiz gerektiğinde elektrikli süpürge kullanmak zorunda kalıyoruz.

Fiyatları yüksek: Robot süpürgeler, özelliklerine göre geniş bir fiyat yelpazesine sahipler. Ancak yeni bir teknoloji oldukları için yurt dışında bile hâlâ pahalı cihazlar olarak kabul görüyorlar. Tabii henüz Türkiye’de robot süpürge üretilmediği ve tüm ürünler ithal olduğu için ülkemizde bu cihazların fiyatları daha da yüksek kaçıyor.

Hangi Robot Süpürgeyi Almalıyız?

Genelde fiyat skalasının en üst tarafındaki modeller hemen hemen her ihtiyacı karşılayacak seviyede olsa da ihtiyacımız olmayan özelliklere gereksiz para vermemek adına robot süpürge tercihi yaparken bazı faktörleri göz önünde bulundurmalıyız.

Örneğin evcil hayvanımız varsa emiş gücü yüksek olan modelleri tercih etmeliyiz, evimizde çok fazla yükselti varsa yükseltileri aşabilen modelleri seçmeliyiz, evimiz çok büyükse temizliğin ortasında şarjı bittiğinde şarj istasyonuna dönen ve kendini şarj ettikten sonra kaldığı yerden devam eden modellerden almalıyız, çok fazla halımız varsa spiral temizleme yapan bir modele ihtiyacımız var demektir, koltuklarımızın ve yatağımızın yüksekliği fazla değilse ince bir model almalıyız, evimiz küçükse ve çok fazla eşyamız yoksa çok ayrıntılı haritalama yapan
modellere daha fazla para vermemize gerek yok.