Google Analytics’e gerçekten ciddi bir rakip geldi. O rakip de Yandex.Metrica.

Bugün sitemi ekledim ve kullanmaya başladım. Ekler eklemez de erişim bilgilerini anında grafik ve özet raporlarla önüme serdi. Doğrusu hayran kaldım. Herhalde Google Analytics sayfasına bundan sonra kolay kolay girmem.

Google Analytics’in ne olduğunu bildiğinizi varsayıyorum ama bilmeyenler için hatırlatma yapacak olursak, internet sitesi sahiplerinin kendi sitelerine yerleştirdikleri kodlar yardımıyla kullanıcı trafiklerini ölçmesine ve analiz yapmasına yarayan bir sistemdir.

Yandex.Metrica da  Google Analytics ile oldukça benzerlikler gösteren bir istatistik sistemi olarak göze çarpıyor. Yandex’e üye olduktan sonra (Facebook, Twitter ve Google+ hesaplarınız ile de giriş yapabiliyorsunuz) internet sitenizi ekleyerek hemen kontrol altına almaya başlayacağınız Yandex.Metrica‘nın oldukça kullanıcı dostu bir arayüzü var.

Şimdi biraz daha detaylı bilgi verelim.

Yandex.Metrica Nedir?

Sitelerin ziyaret edilme oranını değerlendirmeye, ziyaretçi davranışlarını ve reklam gayretlerinin etkinliğini analiz etmeye yarayan araçtır. Metrica, Internet sayaçlarının geleneksel prensibine göre çalışır: Sitenizin sayfalarına yüklenen kod, her ziyareti kaydederek bu ziyaretlerle ilgili verileri toplar.

Metrica servisi, Yandex.Direkt ve Yandex.Market reklam verenlerinin, ilgili reklam tıklatıldıktan sonra reklamı yapılan sitede neler olduğu sorusunu yanıtlamalarına olanak sağlar ve en etkili reklam araçlarının ortaya çıkması amacıyla farklı kesimlerden cezp edilen kitlelerin analizi için araçlar sağlar.

Metrica servisini kullanmak için özel bir kod almanız ve sitenizin sayfalarına yüklemeniz gerekir. Sayaç kodunun sitenin tüm sayfalarına koyulmasını şiddetle öneriyoruz; ölçüm hesaplamalarının tam ve doğru olması buna bağlıdır. Sayaç kodu, “Sayaçlarım” sayfasından veya “Sayaç Düzenleme” sayfasından alınabilir.

Kodun alınması aşamasında sayacın görüntülenme modunu görünmez veya bilgilendirici (sitenizin tüm ziyaretçiler tarafından ziyaret edilme oranını gösterir) olarak seçebilirsiniz.

Sitenizle ilgili veriler, sayaç kodunun yüklenmesinden hemen sonra toplanmaya başlar.

Sayacın topladığı veriler işlenir ve her bir sayacın yanında bulunan grafik simgesine basılarak erişilebilen ve sitenin ziyaret oranıyla ilgili bilgi veren ayrı raporlar halinde görüntülenir.

Kullanıcının sitenizdeki işlemleri ile bu olgunun raporlara yansıması arasındaki gecikme süresi genelde yaklaşık 10 dakikadır.