Son altı yıldır, tüm dünyanın aşina olduğu ‘Mavi kuş’ Twitter şirketini ve hizmetlerini  temsil ediyordu. Görüldüğünde veya ‘Mavi kuş’ denildiğinde akla hemen Twitter geliyordu.

Mavi kuş arşa doğru yükselmeye başladı. Tabi bu yükselme bir nevi kullanıcı sayısındaki artış ve gelirlerdeki olgunlaşmayı da ifade ediyor. Twitter ekibi de bunu logolarında değişiklik yaparak dile getirmiş.

Şirketin resmi blogundaki açıklamaya göre, logonun artık her hangi bir yerinde yazı ya da harf bulunmuyor ve sadeleştirilmiş uçan bir kuş ortaya çıkıyor. Yine açıklamaya göre The Trasmen’in 1963 yılında yazdığı Surfin parçasına da gönderme yapılıyor.

Şarkıda yer alan “Bird is the word, word is the bird” sözünü “Twitter is the bird, the bird is Twitter” olarak değiştirilmiş; yani “Twitter kuştur, kuş da Twitter”.

Logonun altında anlamlı bir geometrik detay da gizli. Yeni logo farklı anlamlara sahip üç dairenin örtüşmesinden oluşuyor. Bu dairelerle ilgi alanlarının ve fikirlerin kullanıcılarla kesişmesi imgeleniyor.

Twitter kendi blogunda ‘mavi kuşu’ şu sözlerle tanımlıyor: “Uçan kuşlar belli bir amaç için diğer kuşlarla bir araya gelerek, özgürlüğü, umudu ve sınırsız olasığı mükemmel bir şekilde temsil eder.”