Etkili kullandığımızda, akıllı telefonlarımız yaşamlarımızın hemen her alanında bize fayda sağlayabilecek cihazlar. İşte cep telefonlarımızda mutlaka bulunması gereken ve hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalar.

e-Nabız

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Nabız uygulaması, dijital bir sağlık karnesi işlevi görüyor. Uygulama üzerinde hekimlerimizin izin verdiği sağlık bilgilerimize erişebiliyor, geçmiş hastane ziyaretlerimizde bize koyulan teşhisleri ve yapılan tahlillerin sonuçlarını da görebiliyoruz.

MyFitnessPal

Bir kalori ve makro takip uygulaması olan MyFitnessPal hem günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin neredeyse tamamına dair sağlıklı bilgiler barındırıyor hem de geniş egzersiz veritabanı sayesinde spor yaptıktan sonra kalan günlük kalori hakkımızı doğru bir şekilde hesaplayabiliyor.

Defter

En gelişmiş Türkçe para yönetimi, bütçe ve muhasebe uygulamalarından biri olan Defter, hem bireysel bütçe yönetimi hem de ticari muhasebe için çözümler sunuyor. Defter ile kişisel ya da ticari bütçelerimizi tutabilir, ödeme tarihlerimizi takip edebilir ve ayrıntılı raporlara ulaşabiliriz.

FinansCepte

Döviz, altın, hisse senedi, parite, emtia, endeks ve kripto paraların güncel fiyatlarına ulaşmamızı sağlayan FinansCepte uygulaması ayrıca kişisel portföy oluşturabilme imkânı da sunuyor. Böylece tüm yatırımlarımızı tek bir uygulama üzerinden takip edebiliyoruz.

Tripadvisor

Seyahat yasaklarının kalkması ve turizm sektörünün yavaş yavaş hareketlenmeye başlamasıyla beraber tatile çıkarken faydalanabileceğimiz en iyi uygulamalardan biri Tripadvisor. Kalacağımız otelden yemek yiyeceğimiz restorana kadar birçok seçeneği müşteri yorumları ve puanları ışığında değerlendirmemizi sağlayan Tripadvisor, aynı zamanda otel, uçak bileti ve restoran rezervasyonu imkânları da sunuyor.

Yolcu360

50’den fazla rent-a-car tedarikçisini aynı çatı altında buluşturan Yolcu360, en uygun fiyatlı kiralama seçeneklerini görüp uygulama içinden kiralama işlemini tamamlamamızı sağlıyor.

Grammarly Keyboard

Grammarly ekosisteminin bir parçası olarak çalışan bu uygulama, telefonumuzda İngilizce metin yazarken hatalarımızı eş zamanlı olarak gösteriyor. Ayrıca kelime tercihlerimizi de analiz ederek daha iyi kelime önerileri sunuyor.

CamScanner

Bu uygulama cep telefonlarımızı bir tarayıcı olarak kullanmamızı sağlıyor. Taradığımız belgeleri PDF olarak ya da başka formatlarda kaydedip kolayca paylaşabiliyoruz.

DSLR Camera ve ProCamX

iOS ve Android telefonlar için birbirinin muadili olan bu iki uygulama, işletim sistemlerinin izin vermediği bazı ayarları kullanılabilir kılarak özellikle birkaç yıllık telefonlarımızın kameralarından çok daha yüksek verim almamızı sağlıyor. Ayrıca pozlama ayarlarını sonradan değiştirmemize izin verdikleri için düşük ışıkta çektiğimiz fotoğraflar da daha net görünüyor.

FilmMaker Pro

Akıllı telefonlarımızla birlikte gelen uygulamalardan çok daha fazla özelliğe sahip olan FilmMaker Pro, çektiğimiz videoları kurgulamamızı, efekt ve müzik eklememizi ve popüler sosyal medya platformlarında paylaşmamızı sağlıyor.

Storytel

Binlerce sesli kitabı sınırsız dinlememize imkân veren bir abonelik servisi olan Storytel, özellikle trafikte geçirdiğimiz vakitleri kitap “okuyarak” geçirebilmemizi sağladığı için telefonumuzda bulundurabileceğimiz en faydalı uygulamaların başında geliyor.

BirYudumKitap

Storytel ile benzer bir prensiple çalışan Bir Yudum Kitap uygulamasını farklı kılan şey ise tarihten kişisel gelişime, psikolojiden girişimciliğe kadar sayısız alanda en iyi kurgu dışı kitapların 15 dakikalık özetlerini barındırıyor olması.

Duolingo

En popüler dil öğrenme servislerinden biri olan Duolingo’nun uygulaması da gerek trafikte gerekse gün içinde bulduğumuz her kısa boşlukta pratik yapmamızı sağlıyor.