Bu pandemi döneminde bizler evden çalışırken çocuklarımız da okullarından uzak kalıyor ve onlar da bizimle birlikte evde vakit geçiriyorlar.

Bu sıra dışı salgın şartlarında çocuklarımızla doğru iletişim kurabilmek, onların ruhsal sağlığını ve moralini üst seviyede tutabilmek hepimizin önceliği. Fiziksel sınırların neredeyse kaybolduğu ev ortamında, iş hayatımızla özel hayatımız arasındaki dengeyi kurup koruyabilmek ve bu süreci daha sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için bazı öneriler var.

Tıpkı bizler gibi çocuklarımız da daha önce böyle bir dönem geçirmediler. Her ne kadar ilk başlarda bu sürece bir tatil, okuldan uzakta bir kaçamak gibi baksalar da zaman geçtikçe onların da arkadaşlarını özlemeleri, ayrıca bizim yaşadığımız stresten etkilenmeleri çok olası.

Önümüzdeki dönemde çocuklarımızın davranışlarında da sorunlar gözlemlememiz mümkün. Normal yaşantılarından mahrum kalmaya başlamaları onlara öfke, davranış bozuklukları ya da anksiyete olarak yansıyabilir. Bu sorunlarla baş edebilmenin ilk adımı, tüm bunların doğal birer tepki olduğunu kabul etmek.

Çocuklarımızla duyguları ve tepkileri hakkında konuşurken öncelikle kendi duygularımızı doğru yönetebilmemiz gerekiyor. Kendi fiziksel ve ruhsal sağlığımızı koruyabilmek için çalışma ortamımızda yapabileceğimiz düzenlemeleri ve edinebileceğimiz hobileri daha önce paylaşmıştık. Bunlara ek olarak, küçük ve kapalı bir ortamda uzun zaman geçirme konusunda çok tecrübeli olan astronotların verdikleri öğütlere de göz atabiliriz.

Çevremizde çocuklarımız varken çalışmak

Bu süreçte empati yapmaya özen gösterelim. Mesela çocuklarımızın telefon konuşmalarımızı ya da görüntülü konferanslarımızı bölmelerini doğal karşılayalım. Hatta çocuklarımızın birbirleriyle ve ekip arkadaşlarımızla tanışabilecekleri konferanslar da düzenleyebiliriz. Böylece, onlarla ilgilenemediğimiz çalışma saatlerinde bizim kimlerle vakit geçirdiğimizi biliyor olurlar. Bu aşinalık da o an yanlarında olmadığımız için hissedebilecekleri olumsuz duyguları ortadan kaldırabilir.

Aile fertlerimiz ile birlikte kendi işlerimize dair yoğun saatlerimizi planlayarak çocuklarımızla sırayla ilgilenmek de bu süreçte alabileceğimiz bir başka önlem. Fakat böyle bir ev içi vardiya sistemi kursak bile bütün aile bir arada vakit geçirmeyi de ihmal etmeyelim. Oyun saati, sohbet saati, yemek saati gibi ortak aktiviteler için önceden plan yapalım. Böylece çocuklarımız, bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanın günün belirli bir saatinde sona ereceğini ve hemen ardından yine hep birlikte vakit geçireceğimizi bilmiş olurlar.

Tüm çocukların aynı olmadığını, kimilerinin daha fazla ilgileye ihtiyaç duyduğunu, kimilerininse tek başlarına bile sıkılmadan vakit geçirebildiğini aklımızdan çıkarmayalım. Ekip arkadaşlarımızın çocuklarını kendi çocuklarımızla kıyaslamayalım. Aynı şekilde, ekip arkadaşlarımızı, çocuklarına bizim çocuklarımıza davrandığımız gibi davranmadıkları için suçlamayalım.

Çocuğu olmayan ekip arkadaşlarımızı kendimizden avantajlı ya da dezavantajlı görmeyelim. Özel hayatımızla iş hayatımız arasındaki dengeyi sağlıklı bir şekilde kuralım ki çocuklarımıza harcadığımız zaman, çocuğu olmayan ekip arkadaşlarımıza daha uzun mesai saatleri ve ekstra çalışma yükü olarak yansımasın.

Çocuklarımızın yaşadığımız bu sürecin nedenini ve zorluklarını doğru anlaması her şeyden önce onların ruh sağlığı için çok önemli. Çocuklarımıza koronavirüsü nasıl anlatabileceğimiz, onların sorularına nasıl cevaplar verebileceğimiz konusunda UNICEF’in önerilerine göz atalım.

Tıpkı kendimize yeni hobiler bulduğumuz gibi bu süreçte çocuklarımızın da yeni hobiler edinmelerini sağlayalım. Bu sayede hem bize ihtiyaç duymadan geçirebilecekleri süreleri uzatmış hem de kendilerini geliştirebilecekleri yeni alanlar yaratmış oluruz.

Çocuklarınızı yaşına uygun ev işlerine dahil edin. Bunu bir oyun haline de getirebilirsiniz. Beraber kıyafetleri toplamaya teşvik edin, yıkanmak üzere olan eşyaları renklerine göre ayırın, masayı kurun, beraber yeme hazırlayın ve birlikte temizleyin.

Birlikte yapabileceğiniz ya da çocuklarımızın tek başına yapabilecekleri bazı aktiviteler