İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hep beraber eğlenmeyi, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle keyifli anlar geçirmeyi çok özledik değil mi? Bu özlemlerimizin başında da sevdiğimiz sanatçıların konserlerinde eğlenmek geliyor.

Duygularımızı yoğun yaşadığımız dönemlerde müzik her şeyin ilacı olur… Ruhun gıdasıdır çünkü müzik! Üstelik ruhumuzu doyururken bizi alıp bambaşka yerlere götürerek bir yolculuğa da çıkartır. Yoğun ve zorlu geçen günlerin ardından şöyle güzel bir müzik dinletisi bize her şeyi unutturur, zihnimizi boşaltır. Herkesin aklında birçok soru işareti olan bugünlerde müzik tarihinin efsane sanatçıları yardımımıza koşuyor. Hem de canlı canlı!

Bizler tarihteki pek çok ünlü konser performansını kaçırmış olabiliriz ancak bu, o anları göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Gelin zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde kendimizi müziğin ve canlı performansların büyüsüne kaptıralım, sıkıcı günlerden biraz uzaklaşalım…

Tarihte de pek çok sanatçı binlerce kişiye verdikleri konserlerle hazzı doruklarda yaşattı. Tarihteki pek çok ünlü konser performansını kaçırmış olabiliriz ancak bu, o anları göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Ruhumuzu doyuracak, keyifle izleyebileceğimiz tarihin en iyi konser performanslarıyla eğlenme zamanı! En iyi 10 konser listemize göz atalım.

Dünya müzik tarihine adını yazdırmış sanatçıların en meşhur konserlerini izleyerek ve şarkılarına eşlik ederek muhteşem bir gün geçirmeye hazır mıyız? Sesi açın, başlıyoruz!

Michael Jackson-Super Bowl, 1993

Michael Jackson’ın en nefes kesici performanslarından biri. Pasadena’daki Rose Bowl Stadyumu’nu 13 dakika boyunca nefeslerin tutulmasına neden olan bu performans aynı zamanda Superbowl’da performans sergileyen ilk uluslararası müzik yıldızı olmasını da sağladı.

Queen-Live Aid, 1985

U2, David Bowie ve daha birçok efsanenin yer aldığı Live Aid konserine çıkan ünlü grup Queen eski gösterişli günlerini geride bırakmıştı. Ancak performanslarının henüz ilk 20 dakikasında her şeyin değiştiğini tüm seyirciye kanıtlamayı başardılar. Küllerinden yeniden doğan Queen’in solisti Freddie Mercury sahnede oldukça etkileyici bir performans sergiledi.

Radiohead-Glastonbury, 1997

Radiohead o gün tüm zorluklara rağmen orada bulunan binlerce kişinin unutamayacağı bir performans sergiledi. Thom Yorke’un sinirden köpürdüğü ve pes etmek üzere olduğu bir anda kız arkadaşı onu durdurarak seyirciyi dinlemesini istedi. O anda seyircinin büyük bir coşkuyla onlara eşlik ettiğini fark ettiler…

James Brown-Boston Garden, 1968

Martin Luther King Jr. suikastından 1 gün sonra gerçekleşen bu konser aslında iptal edilecekti. Ancak şehrin bu konserin iptaliyle daha büyük bir ayaklanmaya sahne olacağını anlaşılınca konserin yapılmasına karar verildi ve bu konser King’e adandı.

Beatles-Shea Stadyumu, 1965

Tam 55,600, yani rekor sayıda biletle Shea Stadyum’unda sahneye çıkan Beatles konser alanına zırhlı bir araçla geldi. Konser sırasında tam 2000 polis görev yaptı. O kadar kalabalıktı ki kalabalığın gürültüsü neredeyse müziği bastırıyordu. Ayrıca bu konser ilk açık hava stadyum konseri olarak tarihe geçti.

Nirvana-MTV Unplugged, 1993

Akustik performansların sergilendiği MTV Unplugged’a katılan Nirvana, tarihe altın harflerle yazılacak en ünlü canlı performanslardan biri oldu.

The Jimi Hendrix Experience–Monterey Pop Festival, 1967

Jimi Hendrix liderliğindeki Amerikan-İngiliz grubu The Jimi Hendrix Experience’ın Amerika’da kendini gösterdiği ilk konserlerden biriydi. Aynı zamanda Hendrix’in gitarını yaktığı konser.

Prince-Sziget Festival, 2011

Herkes Prince’in eski halinden eser kalmadığını düşünürken Macaristan’daki bu performans herkese gerçek starın kim olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Led Zeppelin-Royal Albert Hall, 1970

Jimmy’nin 26. yaş gününün de kutlandığı Royal Albert Hall konseri o zamanların en büyük ve en prestijli konseri olarak biliniyor. Aynı zamanda rock tarihinin en efsane 2.5 saati…

Queen–Wembley, 1986

Ünlü Live Aid konserinden tam 365 gün sonra Wembley Stadyumu’na geri dönen Queen, tüm dünyaya dünyanın en iyi canlı performans sergileyen gruplarından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.