NFC: Near Field Communication yani Türkçesi Yakın Saha İletişimidir.

NFC uyumlu cep telefonlarıyla film afişlerinden, müzik gruplarının posterlerine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan akıllı afişler, firmalar için de yenilikçi fırsatlar sunuyor.

Pazar araştırma ve danışmanlık firması ABI Research’ün yaptığı araştırmaya göre, akıllı posterler servis sağlayıcı ve NFC etiketi üreticileri için önemli fırsatlar sunuyor. Araştırma ayrıca 2016 yılına kadar akıllı posterler sektörünün 298 milyon dolar büyüklüğe ulaşacağını ortaya koyuyor. Bu alanda faaliyetlerini devam ettiren Avery Dennison, Identive ve UPM Raflatac gibi firmalar akıllı poster ürünlerini pazar sunmuş durumda.

Akıllı posterlerin kullanıldığı çeşitli alanlar var. Bunlardan biri film afişleri. NFC özellikli cep telefonunuzu afişe yaklaştırdığınızda filmin fragmanını seyredebilir, oyuncula hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve film için bilet satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, akıllı posterlerle bir kafeden ücretsiz kahve kuponu kazanabilir veya sevdiğiniz müzik grubunun şarkısını telefonunuza indirebilirsiniz.

Rapor hakkındaki görüşlerini açıklayan ABI Research Güvenlik ve Elektronik Kimlikten Sorumlu Grup Direktörü John Devlin, “Google, Nokia ve RIM gibi firmaların yanı sıra yenilikçi cep telefonu operatörleri de gelir üretici yeni iş modelleri için fırsatlar araştıryor” diyerek bu alandaki fırsatlara dikkat çekiyor ve devam ediyor: “Akıllı posterler yalnızca NFC etiketleri için kullanılan bir uygulama değil. Burada halihazırda ev içi sağlık hizmetlerinde geniş ölçekli ticari sistemler görüyoruz. Ayrıca servis sağlayıcılar oyun ve sosyal ağ alanlarında akıllı posterlerin potansiyelini ilerde farkedicekler. Firmalar ayrıca NFC’nin getirdiği mobil uygulamalarla tüketicilere daha interaktif iletişim kurabilicek ve müşteri sadakati ile hizmet deneyimini artıracak.”

Digital Age